„Dom tam, gdzie jestem” – wystawa prac fotograficznych dzieci i młodzieży z rodzin uchodźczych z Białorusi i Ukrainy

„Dom tam, gdzie jestem” to wystawa, która jest pokłosiem projektu Zbliżenie Kultur, realizowanego przez Fundację Humanosh im. Sławy i Izka Wołosiańskich, przy wsparciu Teatru Nowego z Warszawy, a sfinansowanego przez Miasto Stołeczne Warszawa.

Fundacja Humanosh od lat współpracuje i stara się wspierać artystów z Białorusi i Ukrainy i dzięki tym kontaktom narodził się pomysł wspólnych warsztatów, których celem była pomoc w adaptacji
i integracji młodych ludzi w nowym środowisku, kraju i nowej kulturze.

Przez kilka miesięcy dwa zespoły prowadziły w Warszawie zajęcia dla dzieci i młodzieży, zarówno plenerowe, jak i stacjonarne. Podczas warsztatów młodzież mogła poznać podstawy fotografii, ale również przekonać się, w jaki sposób fotografia może pomóc w opowiedzeniu historii oraz przekazaniu własnych przeżyć.

Pierwszym zespołem kierowała Julia Szabłowska, dokumentalistka, dziennikarka, kierowniczka działu fotografii w jedynej niezależnej białoruskiej telewizji Biełsat. Drugą grupę, pracującą w Teatrze Nowym, poprowadził Twórczy duet KANAPLEV+LEYDIK (Julia i Eugene Kanapleidiki), czyli dwóch białoruskich fotografów, który tworzą silne emocjonalnie i zapadające w pamięć obrazy.

Edycję zdjęć do wystawy wykonała Joanna Kinowska, niezależna kuratorka wystaw fotograficznych, edytorka fotoksiążek i autorka tekstów o fotografii, a część techniczną wystawy Tomek Kubaczyk.

Do 25 lutego miejscem wystawy będzie plac przy fontannie (poziom -1), a następnie zostanie ona przeniesiona do korytarza przy Poczcie Polskiej.

Jak dojechać?