Chris Niedenthal – wystawa fotografii

Od 27 lipca do 14 sierpnia w Blue City będzie można zapoznać się z twórczością wybitnego dokumentalisty i ikony fotoreportażu Chrisa Niedenthala. To reporter, który swoją pracą walczył o wolność i robił zdjęcia w najważniejszych momentach historii. Na wystawie zostaną zaprezentowane zdjęcia o tematyce politycznej, ale też obrazy z życia codziennego w czasach komunizmu.

Chris Niedenthal współpracował m.in. z amerykańskim tygodnikiem Newsweek, z Time Magazine oraz niemieckim tygodnikiem Der Spiegel. Wygrał nagrodę w konkursie World Press Photo w 1986 roku za portret węgierskiego przywódcy Janosa Kadara. W 1973 roku przyjechał do Polski na kilka miesięcy i pozostał do dziś.

Był świadkiem powstania „Solidarności” podczas strajku w stoczni im. Lenina w Gdańsku w 1980 roku, jak również wprowadzenia stanu wojennego. Później dokumentował upadek komunizmu.

W Polsce ukazały się cztery albumy z jego fotografiami: „Polska Rzeczpospolita Ludowa. Rekwizyty”, „13/12. Polska Stanu Wojennego”, „In Your Face”, „Chris Niedenthal. Wybrane Fotografie 1973-1989”. W 2011 r. ukazła się jego autobiografia „Chris Niedenthal. Zawód: Fotograf”.

Zobacz relację ze spotkania z twórcą:

Wystawę ogląda się jeszcze lepiej z unikatowym komentarzem twórcy. Aby go uruchomić, wystarczy podejść do tablicy znajdującej się przy ekspozycji i zeskanować znajdujący się na niej QR kod przy pomocy smartfona.

Getting here

In order to ensure the highest quality of operation, this website uses cookies. You can make changes to cookies in your browser's settings.