Chris Niedenthal – wystawa fotografii

Od 27 lipca do 14 sierpnia w Blue City będzie można zapoznać się z twórczością wybitnego dokumentalisty i ikony fotoreportażu Chrisa Niedenthala. To reporter, który swoją pracą walczył o wolność i robił zdjęcia w najważniejszych momentach historii. Na wystawie zostaną zaprezentowane zdjęcia o tematyce politycznej, ale też obrazy z życia codziennego w czasach komunizmu.

Chris Niedenthal współpracował m.in. z amerykańskim tygodnikiem Newsweek, z Time Magazine oraz niemieckim tygodnikiem Der Spiegel. Wygrał nagrodę w konkursie World Press Photo w 1986 roku za portret węgierskiego przywódcy Janosa Kadara. W 1973 roku przyjechał do Polski na kilka miesięcy i pozostał do dziś.

Był świadkiem powstania „Solidarności” podczas strajku w stoczni im. Lenina w Gdańsku w 1980 roku, jak również wprowadzenia stanu wojennego. Później dokumentował upadek komunizmu.

W Polsce ukazały się cztery albumy z jego fotografiami: „Polska Rzeczpospolita Ludowa. Rekwizyty”, „13/12. Polska Stanu Wojennego”, „In Your Face”, „Chris Niedenthal. Wybrane Fotografie 1973-1989”. W 2011 r. ukazła się jego autobiografia „Chris Niedenthal. Zawód: Fotograf”.

Zobacz relację ze spotkania z twórcą:

Wystawę ogląda się jeszcze lepiej z unikatowym komentarzem twórcy. Aby go uruchomić, wystarczy podejść do tablicy znajdującej się przy ekspozycji i zeskanować znajdujący się na niej QR kod przy pomocy smartfona.

Getting here